Jak dbać o drewniany stół? 3 najważniejsze wskazówki.

/
/
Jak dbać o drewniany stół? 3 najważniejsze wskazówki.

Pielęgnacja powierzchni drewnianych to sposób maksymalne utrwalenie naturalnego piękna drewna i utrzymanie mebla w jak najlepszej kondycji przez długi czas. W tym artykule dowiecie się jak zabezpieczyć stół drewniany i w jaki sposób go pielęgnować.

Jak dbać o stół na co dzień?

Piękny, drewniany stół to nie tylko wyjątkowy element wystroju. To mebel, który dzięki odpowiedniemu traktowaniu może być przekazywany z pokolenia na pokolenie, godnie służąc kolejnym właścicielom. Jak o niego dbać, aby wyglądał świetnie, nawet po wielu latach użytkowania?

Trzy najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji stołu, które rozwiniemy w tym artykule dotyczą:

  • czyszczenia stołu,
  • impregnacji stołu,
  • usytuowania stołu.

Dbanie o stół drewniany – mniej znaczy więcej

Sklepowe półki przyciągają całą plejadą specyfików, przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Zamiast poświęcać czas na poszukiwanie tego najlepszego, dobrze postawić na najprostsze rozwiązania.

Zestaw naprawczy do mebli

Jak czyścić powierzchnię blatu z drewna litego?

Jeśli zastanawiasz się jak czyścić stół drewniany, to uspokajamy i gwarantujemy, że jest to bajecznie proste. Naturalny surowiec do codziennego czyszczenia nie potrzebuje więcej niż miękkiej szmatki nasączonej niewielką ilością wody. Mocniejsze środki chemiczne należy traktować jako ostateczność, np. w przypadku plam, z którymi naturalne sposoby nie dają sobie rady.

Po wytarciu stołu warto sprawdzić, czy blat nie jest wilgotny. Jeśli tak – należy delikatnie wytrzeć go do sucha, ponieważ pozostawiona woda może zaszkodzić drewnu. Przy pielęgnacji stołu drewnianego ważna jest systematyczność i niedopuszczanie do nagromadzenia brudu na blacie – w takiej sytuacji sama woda również może sobie nie poradzić.

Magia impregnacji stołu drewnianego

Pielęgnacja nie może oczywiście kończyć się na codziennym wycieraniu z kurzu i czyszczeniu drewnianego stołu. Kluczem do utrzymania dobrej kondycji jest regularne impregnowanie stołu. W przypadku często użytkowanych mebli, doskonale sprawdzi się zabieg olejowania, wykonywany od 2 do 3 razy w roku – to klucz do prawidłowej pielęgnacji drewnianego stołu.

Jak impregnować stół drewniany?

Tu niezastąpiona okazuje się miękka szmatka, za pomocą której na powierzchnię stołu drewnianego nakłada się cienką warstwę oleju. Po upływie ok. 15 minut nadmiar oleju należy zetrzeć i wytrzeć mebel do sucha. W zależności od potrzeb cały proces można powtarzać do momentu, kiedy drewno przestanie wchłaniać olej.

Stół loftowy we wnętrzu z krzesłami stoliki kawowe w salonie Stół Light Industrial zaaranżowany z krzesłami w pomieszczeniu

Jak zapobiegać uszkodzeniom blatu stołu dębowego?

Rozkładane stoły dębowe i ich blaty są bardziej narażone na uszkodzenia, przede wszystkim podczas samego rozkładania. Większości uszkodzeń mechanicznych można łatwo uniknąć, wystarczy tylko uważać na silne uderzenia. Nawet jeśli w wyniku długoletniej eksploatacji drewniany stół nabawi się niewielkich skaz lub uszkodzeń, to drewno lite można zeszlifować.

Warto pamiętać o tym, że zabieg olejowania pozwala na ukrycie drobnych uszkodzeń – wystarczy wcześniej delikatnie wyrównać uszkodzenia papierem ściernym i dokładnie oczyścić blat z pyłu.

Jak dbać o stół z naturalnego drewna poprzez jego ustawienie?

Po zakupie wymarzonego drewnianego stołu zazwyczaj priorytetem jest usytuowanie go w najbardziej reprezentacyjnym punkcie salonu czy jadalni. Czy względy estetyczne powinny być jednak jedynym wyznacznikiem przy ustawianiu stołu? Zdecydowanie nie!

Naturalne drewno nie lubi wysokich temperatur – pod ich wpływem może dojść nawet do pęknięcia blatu czy nóg. Wykonany z tego surowca mebel nie powinien zatem znajdować się w pobliżu źródeł ciepła (kaloryferów, kominków). Na stół bardzo niekorzystnie zadziała także woda i wilgoć, co ma duże znaczenie dla jego położenia w kuchniach czy salonach połączonych z aneksem kuchennym. Odpowiednia impregnacja mebla w znacznym stopniu zapobiega uszkodzeniom, jednak niezależnie od zabiegów ochronnych należy unikać czynników szkodliwych.

Jak często wykonywać pielęgnację stołu drewnianego?

Jeśli chodzi o czyszczenie stołu, to należy je wykonywać w razie potrzeby, jeśli jest on zabrudzony. Natomiast zabieg olejowania stołu zaleca się, aby wykonywać od 2,3 razy w roku.

Wiedza to podstawa

Kluczem do długoletniej trwałości wybranego stołu jest wiedza na temat rodzaju drewna, z którego mebel został wykonany. Dużą popularnością cieszą się stoły dębowe, cechujące się wyjątkową odpornością na uszkodzenia i ścieranie. Podobne właściwości wykazują także stoły wytworzone z drewna bukowego, orzechowego oraz jesionu. Niektóre gatunki drewna (np. sosna) charakteryzują się jednak niższą trwałością i podatnością na uszkodzenia. Wiedza na temat właściwości wykorzystanego do produkcji blatu materiału, pozwala na świadomą eksploatację, dzięki której stół będzie bezawaryjnie służył przez wiele lat.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz u nas stoły drewniane różnego typu.

Spis treści

Inne artykuły

Meble z drewna, a ekologia. Meble mogą być eko?
Dlaczego lubimy drewno dębowe?
Dlaczego lubimy drewno dębowe?