Styl industrialny – minimalizm i potęga surowego materiału
Dawniej – przymus, wynikający z konieczności zagospodarowania przestrzeni po opuszczonych fabrykach. Dziś – marzenie wielu osób, które urządzają swoje gniazdko. Na czym polega fenomen stylu industrialnego?
Złe dobrego początki
Narodziny stylu industrialnego można datować już na koniec XVIII wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych powstawały pierwsze przemysłowe budynki. Z powodu ograniczania zagrożenia pożarami, proste bryły z dużymi oknami były pozbawione wszelkich dodatkowych ozdobników. W miarę rozwoju technologicznego, pod koniec XIX wieku budynki stopniowo modernizowano. Podczas remontów wykorzystywano elementy stalowe i betonowe, stanowiące dziś nieodłączny element stylu industrialnego.
Nic jednak nie trwa wiecznie – stale rozwijający się przemysł z czasem coraz mniej potrzebował wielkopowierzchniowych fabryk. W latach 50. XX wieku w USA znajdowało się mnóstwo opuszczonych, niszczejących budynków poprzemysłowych. Jako pierwsi zainteresowali się nimi artyści, którzy w minimalistycznych wnętrzach dostrzegli przestrzeń przyjazną twórcom. Z czasem potencjał w budynkach przemysłowych zobaczyli także architekci, którzy postanowili stworzyć z nich wyjątkowe apartamenty.
ABC stylu industrialnego
Popularność stylu industrialnego z biegiem lat nie maleje, a wręcz przeciwnie – zyskuje wielu nowych zwolenników.
W dużej mierze za sprawą przestrzeni – niezagracone, wysokie wnętrze to najlepsze miejsce do wypoczynku po ciężkim dniu. Minimalizm, kiedyś wymuszony, dziś jest bardzo świadomym wyborem. Nie bez znaczenia są także aspekty ekologiczne, na które współcześnie zwracana jest szczególna uwaga. Pozbawiona zbędnych, plastikowych rzeczy przestrzeń życia jest doskonałym rozwiązaniem także dla planety.
Prostoty wnętrza dopełniają pomalowane na jasno ściany lub – w bardziej surowej wersji – mury z odkrytą cegłą. Wyjątkowego charakteru dodają mu także wyjątkowe dodatki, takie jak wiszące lampy, druciane kosze, czy przedmioty pamiętające czasy świetności fabryk. W loftowych mieszkaniach królują surowe materiały: stal, lite drewno i szkło. Te elementy to główna składowa mebli industrialnych jakie znajdziesz w sekWtym.
Meble z charakterem
Jakie meble wybrać, żeby nadać pomieszczeniu przemysłowego sznytu? Przede wszystkim: proste i jakościowe.
Należą do nich drewniane stoliki na metalowych nogach, takie jak Simple Small i Industrio. Ciekawym akcentem wnętrza będzie stolik Diamanto z nieco bardziej skomplikowaną podstawą. Wielbiciele praktycznych rozwiązań z pewnością pokochają stolik AreJust one z funkcjonalną półką.
Prawdziwą gwiazdą każdego wnętrza w stylu industrialnym z pewnością będzie Regał Crocket, który nie tylko świetnie wygląda, ale także pomieści dużo książek. Przydatnym meblem na pewno okaże się Szafka RTV Krado ustawiona na metalowym stelażu, w której można ukryć wiele przydatnych przedmiotów.
A to tylko kilka propozycji! Sprawdź inne realizacje sekWtym i wybierz swoją ulubioną, dla której znajdziesz miejsce w Twoim domu.