Czas to pieniądz

Koszt jednostkowy wykonania mebla w toku produkcji masowej jest stosunkowo niski. Dzieje się tak za sprawą powtarzalnych procesów, skutkujących wytworzeniem identycznych produktów w krótkim czasie. To wszystko przekłada się na korzystną dla konsumenta cenę.

Nie tylko cena ma jednak znaczenie, ale też – a może przede wszystkim – czas. Dzięki produkcji masowej cały dom można umeblować właściwie w jeden dzień i cieszyć się katalogowym wnętrzem. Czy może być lepiej? W dobie wzmożonego zainteresowania meblami wykonywanymi na zamówienie odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.

Dostępne = dobre?

Masowa produkcja poza zaletami ma także swoje niezaprzeczalne wady. Sklepy teoretycznie oferują bardzo szeroki wybór mebli, jednak w praktyce znalezienie tego jednego, idealnego modelu graniczy z cudem. W zamian za korzystną cenę często trzeba akceptować cechy produktu nie do końca zgodne z gustem jego przyszłego właściciela. Oferta dużych sklepów meblowych jest nastawiona przede wszystkim na rozwiązania zgodne z aktualną modą, która niekoniecznie musi się przecież podobać wszystkim.

Każdemu meblowi można wprawdzie nadać indywidualne cechy – wymienić uchwyty, pomalować fronty, dodać dodatkowe półki. Dla niektórych sieciówkowych produktów takie zmiany mogą się jednak okazać początkiem końca. Dlaczego?

Kiedy nie stać Cię na tanie rzeczy…

Elementy wyposażenia domu wykonane w toku produkcji masowej są podatne na uszkodzenia i usterki, których naprawa często jest niemożliwa. Ratunkiem jest zazwyczaj wymiana całego elementu, a nawet mebla. Stworzenie atrakcyjnej cenowo oferty nie byłoby możliwe, gdyby producenci korzystali tylko i wyłącznie z drewna. Znacznie tańszą alternatywą są zamienniki w postaci płyt pilśniowych i wiórowych. Te, choć często wyglądają bardzo dobrze, w aspekcie trwałości nie mają szans z meblami drewnianymi. W najlepszym wypadku po kilkunastu latach użytkowania trafią do ciemnego garażu. W najgorszym – zasilą kolejne wysypisko śmieci, dodając w ten sposób kolejną cegiełkę do problemu zanieczyszczenia środowiska.

Czy meble wykonane przez stolarza naprawdę są tak drogie?

Jednostkowy koszt wykonania produkowanych taśmowo mebli zazwyczaj nie jest duży, jednak nie zawsze musi skutkować niską ceną w sklepie, gdyż składa się na nią tak naprawdę wszystko: reklama, koszty wynajmu powierzchni, pensje pracowników, wreszcie (często spora) marża sklepu. Jeśli mimo to jest bardzo atrakcyjna to może oznaczać, że produkt jest naprawdę kiepskiej jakości.

Wahając się przy dokonaniu wyboru pomiędzy zakupami w sklepie a meblami wykonanymi przez stolarza, warto orientacyjnie obliczyć koszt jednodniowego użytkowania produktu przez szacowaną liczbę lat. Tak prostym rachunkiem można w łatwy sposób udowodnić, że meble stworzone na wymiar przez specjalistę w dłuższej perspektywie wcale nie są droższe od tych kupionych w okazyjnych cenach w znanych marketach.

Jeśli zatem cenisz sobie trwałość i klasyczne rozwiązania – koniecznie zapoznaj się z ofertą sękWtym!