Impregnacja blatu drewnianego to klucz do jego trwałości i sposób na zachowanie jego pierwotnego piękna przez bardzo długie lata. W tym artykule dowiesz się jak zabezpieczyć blat drewniany. Zapraszamy!
Blat surowy a blat zabezpieczony
Pamiętaj, że jeśli nabyłeś blat, który jest już zaimpregnowany, to nie ma potrzeby ponownego zabezpieczania go. Taki blat od razu nadaje się do użytku.
Natomiast blat surowy jest bardzo podatny na wilgoć, wrażliwy na wysokie temperatury i podatny na uszkodzenia mechaniczne. Nie warto zwlekać z zabezpieczeniem blatu, bo jego zabrudzenie lub uszkodzenie może być trudniejsze do naprawienia.
Jak zabezpieczyć drewniany blat?
Mamy kilka opcji – lakier, olej/olejowosk lub wosk.
Zacznijmy od lakierowania.
Lakierowanie blatu drewnianego – właściwości
Zalety
Lakierowanie to jedna z najbardziej popularnych metod zabezpieczania blatu. Lakier nadaje powierzchni gładkość i sprawia, że powierzchnia staje się jednolita. Lakier wypełnia pory, przez co blat traci chropowatość, a tym samym jest mniej podatny na zbieranie brudu i zanieczyszczeń oraz chłonięcie wilgoci. Jeśli chodzi o odporność na wilgoć, lakier jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia. Pielęgnacja jest również bardzo prosta – do przecierania wystarczy wilgotna ściereczka.
Wady
Jeśli jednak zależy Ci na maksymalnie naturalnym (eko) wyglądzie drewna, to lakier nieco zaburza pierwotny, szlachetny wygląd drewna. Lakier wypełnia, ale też spłaszcza pory drewna i naturalne rysy drewna, przez co nieco tracą swój urok.
Ważne: Jeśli blat ulegnie uszkodzeniu, to aby naprawić wadę musisz zeszlifować całą powierzchnię lakieru! Niestety nie ma możliwości renowacji punktowej.
Jak lakierować blat?
W pierwszej kolejności oczyść dokładnie blat. Najpierw nakłada się 1-2 cienkie warstwy podkładu gruntującego, który poprawia przyczepność lakieru i chroni drewno przed wilgocią. Po każdej warstwie podkładu należy odczekać do jej wyschnięcia, a następnie delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o gradacji 400-600, aby usunąć nierówności. Kolejnym krokiem jest nałożenie 2-3 cienkich warstw lakieru nawierzchniowego, który chroni drewno przed uszkodzeniami i promieniami UV. Po utwardzeniu lakieru, ostatnim etapem jest polerowanie powierzchni, co nadaje blatowi gładkość i estetyczne wykończenie.
Olejowanie blatu drewnianego – właściwości
Na olejowanie często decydują się osoby, którym zależy na naturalnym pięknie drewna i jego podkreśleniu.
Zalety
Najważniejszą zaletą oleju lub olejowosku jest fakt, że wnika on głęboko w strukturę drewna. Głęboka impregnacja sprawia, że blat jest mniej podatny na chłonięcie wilgoci, a tym samym na pęcznienie i odkształcanie. Olej podkreśla usłojenie i kolor drewna, przez co drewno nie traci swojego szlachetnego charakteru. Warto podkreślić to, że olej w przeciwieństwie do lakieru nie tworzy na powierzchni blatu błyszczącej warstwy, co znowu podkreśla naturalność drewna. Warto pamiętać o tym, że uszkodzenia blatu są łatwiejsze do naprawienia przy powierzchni olejowanej – wystarczy punktowo dokonać renowacji i ponownie nałożyć olej.
Wady
Olejowanie musi być powtarzane stosunkowo często, częściej niż lakierowanie. Olej może się ścierać podczas normalnego, codziennego użytkowania blatu, a ponawianie olejowania może powodować, że drewno ściemnieje. Wielokrotna aplikacja oleju stwarza również ryzyko matowienia i występowania plam.
Jak olejować blat?
W pierwszej kolejności oczyść dokładnie blat. Drugi krok polega na równomiernym nałożeniu cienkiej warstwy naturalnego oleju przy użyciu pędzla lub ściereczki. Olej należy wetrzeć zgodnie z kierunkiem słojów drewna i pozostawić na 15 minut, aby drewno mogło go wchłonąć. Następnie należy usunąć nadmiar oleju za pomocą bawełnianej ściereczki i odczekać minimum 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Aby uzyskać lepsze zabezpieczenie, proces warto powtórzyć 2-3 razy.
Do olejowania polecamy olejowosk Fiddes, z którego korzystamy przy wykończeniu powierzchni naszych mebli.
Woskowanie blatu – właściwości
Zalety
Wosk tworzy delikatną, aksamitną powłokę, która jest przyjemna w dotyku i nadaje drewnu elegancki wygląd. Jednocześnie uwydatnia jego charakterystyczne cechy, takie jak unikalne słoje i kolor, co sprawia, że blat staje się ozdobą kuchni lub łazienki.
Jeśli na powierzchni woskowanego blatu pojawią się drobne uszkodzenia, można je łatwo naprawić. Wystarczy lekko przeszlifować uszkodzone miejsce, a następnie ponownie nałożyć wosk. W ten sposób blat odzyska swój pierwotny wygląd.
Wady
Należy jednak pamiętać, że wosk ma swoje wady. Jest podatny na zarysowania i z czasem się ściera, co wymaga regularnej konserwacji i delikatnej pielęgnacji.
Wosk jest także wrażliwy na wysoką temperaturę i wilgoć, dlatego warto stosować podkładki pod gorące naczynia oraz natychmiast usuwać wodę z powierzchni blatu. W przypadku zalania należy szybko osuszyć blat, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom.
Jak woskować blat?
Woskowanie drewnianego blatu to prosty sposób na jego ochronę i nadanie estetycznego wyglądu. Proces rozpoczyna się od nałożenia cienkiej warstwy wosku przy pomocy pędzla lub ściereczki, który następnie wcieramy w powierzchnię blatu okrężnymi ruchami przez około 15 minut. Po tym czasie usuwamy nadmiar wosku bawełnianą ściereczką. Następnie, należy odczekać na całkowite utwardzenie wosku, zgodnie z zaleceniami producenta. Ostatnim etapem jest delikatne wypolerowanie blatu, co pozwala na uzyskanie połysku oraz zapobiega zabrudzeniom. Proces ten skutecznie chroni drewno przed wilgocią, plamami i uszkodzeniami.