Stół – jedno słowo, tak wiele skojarzeń. Określenie go meblem przeznaczonym do spożywania posiłków byłoby zbyt dużym uproszczeniem. To świadek wyjątkowych chwil w każdym domu; warto zatem wybrać model, który będzie służył właścicielom przez długie lata.

Materiał to podstawa

Trwałość stołu zależy przede wszystkim od materiału, z którego został wykonany. Chociaż wybór mebli w znanych sieciówkach jest ogromny, to z ilością zazwyczaj nie idzie w parze jakość. Atrakcyjne cenowo stoły wykonane są z tworzyw sztucznych lub taniego drewna i trudno jest im przetrwać próbę czasu. W efekcie po kilku latach użytkowania konieczny jest zakup nowego mebla, co z kolei wiąże się z kolejnymi kosztami. Nie trzeba dodawać, że częsta wymiana mebli jest zupełnie nieekologiczna.

Zdecydowanie najlepszą decyzją jest wybór stołu wykonanego z drewna. W tej roli świetnie sprawdzi się drewno dębowe, cechujące się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę także na meble wytworzone z drewna orzechowego czy jesionowego. Na szczególne zainteresowanie zasługują też nieco droższe, wykonane z drewna egzotycznego egzemplarze stołów.

Wyjątkowość jest w cenie

Unikatowość to ważny aspekt przy wyborze mebli. Przeglądając rozwiązania z popularnych sklepów trudno jednak trafić na coś interesującego, czego nie ma w innych domach. Wybierając stół wykonany z drewna można mieć pewność otrzymania blatu, który będzie miał niepowtarzalną strukturę, wynikającą ze specyficznych cech każdego kawałka tego surowca.

Decydując się na zamówienie stołu w pracowni stolarskiej można pójść o krok dalej i pokusić się o indywidualny projekt. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i umiejętności stolarza. Warto wybrać specjalistę z wieloletnim doświadczeniem – takim jak twórca sękWtym. Razem możemy stworzyć coś naprawdę niezwykłego!

Rozmiar ma znaczenie

Wybór stołu idealnego zależy od jego docelowego przeznaczenia i położenia w przestrzeni domu. Inne gabaryty będzie mieć bowiem stół do przestronnej jadalni i inne stół wstawiony do ciasnej kuchni. Pomocna w wyborze idealnego rozmiaru mebla jest wiedza o wymiarach podstawowej przestrzeni, niezbędnej do spożycia posiłku w komfortowych warunkach. Przyjmuje się, że jedna osoba zajmuje minimum 60 cm szerokości stołu i 40 cm jego głębokości (miejsca na wygodne korzystanie z talerzy i  sztućców). Optymalna wysokość stołu oscyluje w granicach ok. 75 cm. Aranżując wnętrze należy wziąć pod uwagę także dodatkową przestrzeń na krzesła, do których użytkownicy stołu powinni mieć łatwy dostęp.

Kwadratowy, okrągły czy prostokątny?

Oprócz rozmiaru kluczowe znaczenie ma także kształt wybranego stołu. Wersja okrągła nadaje wnętrzu przytulności, a przy większej średnicy blatu świetnie sprawdzi się podczas przyjmowania gości. Nie będzie to jednak dobry wybór dla ograniczonej przestrzeni, ponieważ nie będzie w niej miejsca na harmonijne rozstawienie krzeseł. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest stół owalny, który pasuje niemal wszędzie.

Stół kwadratowy to dobry wybór dla niewielkiego metrażu. Bez problemu można go postawić w rogu bądź przy ścianie, oszczędzając w ten sposób sporo przestrzeni. Jeśli masz trochę więcej miejsca, zdecyduj się na stół prostokątny, przy którym wspólnym posiłkiem może cieszyć się więcej osób.

Zapoznaj się z ofertą stołów i stolików sękWtym i znajdź coś dla siebie!