Codzienna pielęgnacja stołu

Piękny, drewniany stół to nie tylko wyjątkowy element wystroju. To mebel, który dzięki odpowiedniemu traktowaniu może być przekazywany z pokolenia na pokolenie, godnie służąc kolejnym właścicielom. Jak o niego dbać, aby wyglądał świetnie, nawet po wielu latach użytkowania?

Mniej znaczy więcej

Sklepowe półki przyciągają całą plejadą specyfików, przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Zamiast poświęcać czas na poszukiwanie tego najlepszego, dobrze postawić na najprostsze rozwiązania. Naturalny surowiec do codziennego czyszczenia nie potrzebuje więcej niż miękkiej szmatki nasączonej niewielką ilością wody. Po wytarciu stołu warto sprawdzić, czy blat nie jest wilgotny. Jeśli tak – należy delikatnie wytrzeć go do sucha, ponieważ pozostawiona woda może zaszkodzić drewnu. Mocniejsze środki chemiczne należy traktować jako ostateczność, np. w przypadku plam, z którymi naturalne sposoby nie dają sobie rady. Ważna jest także systematyczność i niedopuszczanie do nagromadzenia brudu na blacie – w takiej sytuacji sama woda również może sobie nie poradzić.

Magia impregnacji

Pielęgnacja drewna nie może oczywiście kończyć się na codziennym wycieraniu z kurzu. Kluczem do zachowania mebla w dobrej kondycji jest jego regularna impregnacja. W przypadku często użytkowanych stołów, doskonale sprawdzi się zabieg olejowania, wykonywany od 2 do 3 razy w roku. Na czym on polega?

Tu również niezastąpiona okazuje się miękka szmatka, za pomocą której na blat nakłada się cienką warstwę oleju. Po upływie ok. 15 minut nadmiar oleju należy zetrzeć i wytrzeć stół do sucha. W zależności od potrzeb cały proces można powtarzać do momentu, kiedy drewno przestanie wchłaniać olej. Co ciekawe, zabieg olejowania pozwala na ukrycie drobnych uszkodzeń – wystarczy wcześniej delikatnie wyrównać uszkodzenia papierem ściernym i dokładnie oczyścić blat z pyłu.

Dobrze ustawiony… stół

Po zakupie wymarzonego drewnianego stołu zazwyczaj priorytetem jest usytuowanie go w najbardziej reprezentacyjnym punkcie salonu czy jadalni. Czy względy estetyczne powinny być jednak jedynym wyznacznikiem przy ustawianiu stołu? Zdecydowanie nie!

Naturalne drewno nie lubi wysokich temperatur – pod ich wpływem może dojść nawet do pęknięcia blatu czy nóg. Wykonany z tego surowca mebel nie powinien zatem znajdować się w pobliżu źródeł ciepła (kaloryferów, kominków). Na stół bardzo niekorzystnie zadziała także woda i wilgoć, co ma duże znaczenie dla jego położenia w kuchniach czy salonach połączonych z aneksem kuchennym. Odpowiednia impregnacja mebla w znacznym stopniu zapobiega uszkodzeniom, jednak niezależnie od zabiegów ochronnych należy unikać czynników szkodliwych.

Wiedza to podstawa

Kluczem do długoletniej trwałości wybranego stołu jest wiedza na temat rodzaju drewna, z którego mebel został wykonany. Dużą popularnością cieszą się stoły dębowe, cechujące się wyjątkową odpornością na uszkodzenia i ścieranie. Podobne właściwości wykazują także stoły wytworzone z drewna bukowego, orzechowego oraz jesiona. Niektóre gatunki drewna (np. sosna) charakteryzują się jednak niższą trwałością i podatnością na uszkodzenia. Wiedza na temat właściwości wykorzystanego do produkcji blatu materiału, pozwala na jego świadomą eksploatację, dzięki której stół będzie bezawaryjnie służył przez wiele lat.